KVĚTINY A IITTALA – FOTKY, CO POTĚŠÍ MILOVNÍKY SKLA A KYTEK

kvetiny-a-iitala-cover1 kvetiny-a-iitala-cover2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Se souhlasem naší oblíbené norské blogerky Niny (kterou na instagramu najdete pod jménem Krolalfen) jsme pro vás vybrali její krásné netradiční fotky finské značky IIttala. Nina fotí sklo a porcelán Iittala jako hobby, a je jakousi ambasadorkou této značky. Prostě ji milujeme – z jejích fotek je cítit nádherná domácí atmosféra. Tento blog je o inspiraci, jak spojit květiny a skleněné kousky od značky Iittala

kvetiny-a-iitala1   kvetiny-a-iitala2

Pokud bychom si měli vybrat, co se ke značce Iittala hodí, tak to bude jednoznačně jídlo, a hned potom květiny. Iittala totiž již 81 roků vyrábí nádhernou vázu Savoy, která v různých barvách a velikostech zdobí domácnosti po celém světě. Ten nejběžnější model je vysoký 16 cm a vejde se do něj pořádný puget. A nádherně vypadá i třeba jen s jedním květem.

kvetiny-a-iitala3  kvetiny-a-iitala4

Pokud nemáte doma vázu Savoy od architekta Alvara Aalta z roku 1936 (můžete si ji třeba přát k dalším narozeninám, protože ta je jednou z věcí, která vás bude těšit znovu a znovu), a nebo na krásné letní květy použijte úplně jinou nádobu, uvidíte, že doma něco objevíte. Nina například použila dózu Kastehelmi – finsky kapky rosy, potom budou vaše květy stále svěží.

kvetiny-a-iitala5  kvetiny-a-iitala6

kvetiny-a-iitala7  kvetiny-a-iitala8

Nemusíte pravidelně chodit na nákup do květinářství, klidně skočte do zahrady nebo na krásnou letní louku a vyberte si něco, co zrovna kvete. Že na zahradě kromě bylinek nic nemáte? Možná nastal čas na změnu, teď v létě jenom plánujte, a na podzim vysaďte pár kvetoucích trvalek, které vás nenechají příští rok s prázdnou vázou. Moji oblíbenci jsou: nevěstin závoj, rozchodník, hortenzie, pivoňka a nádherné okrasné šalvěje. A nebo zkuste místo květinářství zajít na místní trh, uvidíte, jaké poklady se tam dají sehnat! Nejlepší je mít svojí oblíbenou květinářku a chodit k ní pravidelně, pozná vás i váš vkus a pak pro vás naváže ty největší skvosty. Udělejte si třeba sobotní pravidelný rituál -běžte na ranní kávu a pro krásnou květinu :-)

kvetiny-a-iitala9  kvetiny-a-iitala10

Naopak, vázy  Ruutu od bratrů Bouroulecových, se vyrábějí teprve dva roky, ale krásou za vázou Savoy ani trochu nezaostávají. A stejně jako Savoy,  i tyhle vázy vypadají nádherně jen tak na okně, když přes ně svítí sluníčko. A věděli jste, že Ruutu v překladu znamená diamant? 

kvetiny-a-iitala11  kvetiny-a-iitala12