IITTALA V BRANDS & STORIES

blog_casopis 

V červenci v čísle 3/2017 časopisu Brands & Stories vyšel krásný článek o finské značce IITTALA. Protože je časopis v prodeji hůře dostupný a množili se vaše dotazy, kde si můžete článek přečíst, níže předkládáme jeho přepis. A moc Brands & Stories děkujeme.

IITTALA je malé město ležící asi 100 km nad Helsinkami, kde v roce 1881 vznikla sklárna stejného jména. Ostatně většina finských firem se jmenuje stejně jako místo, kde vznikly. Po válce se management firmy rozhodoval, jakým směrem se IITTALA ve svém vývoji vydá. Jejich myšlenka, že osloví významné designéry a dostanou kvalitní design i do běžných rodin, se ukázala jako krok správným směrem. Finové umí žít s designem. V téměř každé rodině se krásné vázy, nádobí i dekorace běžně používají. A nejen to, velkými osobnostmi navržené produkty jsou nadčasové, celosvětově proslulé a většina z nich se vyrábí již desetiletí. Proto právem patří mezi ikony designu dvacátého století.

NÁDOBÍ S KAPKAMI ROSY

Pan Oiva Toikka pro Iittalu navrhl řadu bublinkového skleněného nádobí Kastehelmi. Kolekce, navržená původně v roce 1964, se znovu obnovila a rozproudila k životu v roce 2010. Co vlastně Kastehelmi znamená? Finsky „perly nebo také kapky rosy“, které se za ranního svitu lesknou na pavoučí nitce. A přesně tak vypadají i skleněné svícny, talíře nebo misky Kastehelmi. Jemné bublinky vypadají naprosto úžasně a svěže. Skleněné nádobí je pak vhodným doplňkem toho běžného porcelánového. Navíc Toikka každým rokem přidává nové krásné produkty v nových barvách. Není divu, že se nádobí Kastehelmi stalo jednou z ikon finské značky IITTALA a současně i jedním z bestsellerů.

92d443b0eb1efb1af2cf2759324fb224

Iittalatabletops_08

BIRDS BY TOIKKA

Dalším zajímavým téměř uměleckým dílem, které pro společnost IITTALA Toikka navrhuje již od roku 1972, je luxusní sběratelská kolekce ručně vyráběných skleněných ptáčků. Tato kolekce má své protějšky ve skutečné přírodě. Abstrakcí reálných ptáčků v umělecká díla vznikají skvosty sklářského umění. Pan Toikka dodnes dohlíží na jejich výrobu přímo ve sklárně ve městě IITTALA. V dnešní době obsahuje kolekce přibližně 400 kusů, které jsou vyhledávány sběrateli. Okolo nejvzácnějších z nich se utvořila oddaná komunita nadšených lidí, obdivující jak zpracování, tak podobnost s jejich reálnými protějšky. Posledními přírůstky jsou ptáčci typičtí pro světové metropole Soul, Hongkong, Kjót, Washington D.C. a Minneapolis – tato část kolekce je nazvaná City Birds. City Birds budou k dispozici od letošního podzimu pouze jako limitovaná edice.

birds_by_toikka_6

birds_by_toikka_2

RENESANČNÍ MUŽ

Profesor Oiva Toikka byl úspěšný i v dalších uměleckých oblastech, zejména jako scénograf a kostýmní návrhář. Většinou spolupracoval s finským režisérem Lisbeth Landefortem, i když v posledních letech byl spojován především s inscenacemi Finské národní opery. Během let také čas od času přispíval k designu kolekcí Marimekko. Oiva Toikka získal v roce 1993 čestný titul Professor of Arts státu Finska a je držitelem mnoha ocenění, například Kaj Franck Design Prize či the Prince Eugen Medal.
V jednom rozhovoru Oiva Toikka o své práci řekl: „Baroko je přesně to pravé slovo, které popisuje mou práci – koneckonců jeden z původních významů slova je nepravidelná perla“.

_M1V8330_JPG

Profesor Oiva Toikka je jednou z velkých osobností, pracujících mimo jiné pro společnost Iittala. Jeho tvorba nese zjevné rysy severského stylu, ale současně přesahuje daleko za hranici minimalismu. Oiva Toikka původně vystudoval tvorbu keramiky, později se však zaměřil na sklo, zejména na práci pro finskou značku IITTALA. Jeho nápadité a odvážně pojaté dílo je odklonem od klasického severského jednoduchého designu. Do skandinávské tvorby přesto skvěle zapadá. Pravdivost a základní lidské hodnoty čiší z každého navrženého kusu. Ve své dlouhé kariéře, která začala v padesátých letech a pokračuje dodnes, spolupracoval s významnými umělci nejen ve Finsku, ale i v Evropě.

 Iittala_2017_christmas_grey_Teema_Kastehelmi_Essence_JPG

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.