JARNÍ ÚKLID

2018-03-25-PHOTO-00000026

Dvě slova, která by vás mohla pořádně vyděsit, a ano, souhlasím, v provedení našich maminek a babiček to děsí snad každou normální bytost. ALE! Stejně jako tvrdíme dětem, že ve škole je důležité najít si tu svoji cestu, najít si na tom věci, které nás těší a zajímají, a těmi se zabývat, zkusila jsme tento systém aplikovat doma. A tak jsem se rozhodla, že se s vámi podělím. A ano, jsem tak trochu mimozemšťan, baví mě třeba žehlení – a mám pocit že jsem jedna z milionu, ale je plno věcí, které mě baví mnohem víc než úklid. Ovšem našla jsem systém, u kterého si každý den říkám "mám hotovo" a v klidu si jdu povídat s dětmi a nebo číst knížku.... takže od nového roku, kdy jsem ho jen tak mimochodem zavedla, se cítím jako v nejrůžovějším snu pracující matky. Přečtěte si PROČ a taky JAK zde

První proč je zcela jednoduché – jsem minimalista, ale jen v něčem. A jsem minimalista požitkář, a u nás doma to rozhodně nevypadá tak, že by každý z nás měl dvě trička, dvě knížky a jinak nic. Čeho se nikdy dobrovolně nezbavím jsou knihy (moc) a nádobí, a to jak milovaná iittala nebo stelton, tak bazarové kousky, kousky po babičkách mých kamarádů, kterého mám ve sklepě snad tunu. Čeho se naopak zbavit chci, jsou věci které nenosím, plné nástavce skříní starých hraček a v podstatě nevím čeho všeho dalšího, staré boty už jen na zahradu, sklep plný starých zavařenin, věcí které už nebudu potřebovat... a předpokládám, že většina z vás přesně ví, o čem mluvím.

2018-03-25-PHOTO-00000043

foto by Karolinaaphos / Instagram

Druhé proč – teď už vím, že mám prostě ráda pořádek kolem sebe, mám ráda, když vím, kde co je a mám ráda, když každý den nemusím strávit hodinu hledáním nějaké zcela běžné věci, a to ještě v pořádném stresu. Zvláštní je, že tohle všechno jsem měla podvědomě spojené s tím, že takový člověk, co je díky pořádku v klidu, zřejmě jen uklízí, je tak trochu suchar a rozhodně mu někde utíká ten pravý život. Takže, u nás doma nikdy moc velký pořádek prostě nebyl, přece nebudu trávit čas úklidem, když je tolik lepších věcí na práci. 

Třetí proč je o energii, a to takto: četla jsem zázračný úklid Marie Kondo, a tam mi to došlo – nejde o to, že máte nějak srovnáno, že děláte doma takový průvan, že vám zbydou poloprázdné police jako kdyby bylo před stěhováním – jde o to, že si kolem sebe necháte věci, které vás těší. A to jako fakt těší, ne jen nevadí, prostě musí bouchat ohňostrojky (jako myšákovi v Ratatouile), když je držíte v ruce. Ale pozor, má to totiž i vedlejší účinky. Když procházíte každý den tréninkem toho, že se díváte na věci a přemýšlíte, jak na vás působí, stává se z toho zvyk. A tenhle zvyk začnete používat i když se díváte na lidi kolem sebe... a to se potom dějí věci:).  

Takže si to představte: máte jen to, co vám dělá radost, máte to pěkně srovnané a všechno na svém místě, a protože máte věcí málo, hravě je zvládáte udržovat, a můžete si kupovat skvělé, kvalitní věci (jako víme které, žejo), protože nakupujete jen zlomek toho co doteď a máte plno času na ten nový parádní život. Zní to jako sci-fi? Je to docela snadné a stačí mít trpělivost, vědět proč to děláte – už víte? A vědět jak...

2018-03-25-PHOTO-00000047

foto by Karolinaaphos / Instagram

První jak jsem objevila náhodou, protože jsem prostě vůbec nechápala, jak to všechno můžu zvládnout. A rozhodně jsem byla už unavená z nekonečné práce ve dvou domech, dvou firmách, se dvěma dětmi a jednou kočkou. A protože mě už nebavilo usínat každý večer s tím, že jsem zase skoro nic nestihla, a taky představa, že NIKDY to stejně nebude hotové, sedět u knížky s tím, že bych měla... nastavila jsem systém.

A to takový, že je pro mě fajn, když se budu věnovat našemu domovu, ale moje únosná hranice je hodina denně. A o víkendu uklízet nechci. Naskládat úklid do hodiny denně je stejně snadné, jako každá jiná věc, kde máte limit. A pozor – každý z nás má jinak velký dům, jinak nastavené požadavky, takže i limit budeme mít každý jiný. A malá poznámka - vaření do toho nepočítám. A taky do toho nepočítám, že i někdo z rodiny pomůže. Takže mám svoji tabulku, je jedno jakou, já mám excelovou v telefonu, ale dokážu si představit i prostě nakreslenou na papíru. A vyrůžovím si políčko, když je hotovo. 

Druhé jak zní deset minut, popřípadě opravdu malý úkol. Já jsem si tu svoji hodinu denně rozdělila do 6 dílů po 10 minutách – a ty úseky dala do tabulky. Každá desetiminutovka na jeden úsek domu. Moje úseky jsou prádelna (dětské pokoje zvládají děti samy), ložnicové patro s koupelnou, kuchyně a vchod, obývák a terasa, a dokonce i sklep. V létě přibyde zahrada. A protože se tabulka osvědčila a mě fakt pomáhá každý den dodržet plán, přidala jsem 50x cviky na břicho, deset tisíc kroků, 3 stránky z fakt těžký knížky, kterou jsem ale chtěla přečíst, čtení před spaním.... a přidávám prostě co mě napadne. A jen si dávám pozor, abych to nepřepálila, když budu mít takových miniúkolů 15, parádně si je užiju, ale u padesáti se ze mě stane tabulkový robot. 

2018-03-25-PHOTO-00000038

foto by Karolinaaphos / Instagram

Třetí jak je o tom, že přesto, že mám plán, žádné naplánované věci nemám – v plánu je jen ten čas, dělám totiž v každém úseku to, co je potřeba, a nebo, na co se prostě těším, nebo likviduju to, co mě tam už vadí. Přijdu do ložnice, a vím, že když dneska neutřu prach, budu na něj mít čas zítra, ale dneska se mi chce srovnat tuhle polici, protože už se ni dlouho nevrle dívám. A skvělé je to, že se pustíte na deset minut do věcí, do kterých by se vám na hodinu opravdu nechtělo. Po měsíci tohoto systému u nás po dlouhých letech téměř zmizely kupičky!!! Mám pocit, že máme relativně konstantně pořádek, každý večer si řeknu paráda, hotovo, a většinu těchto činností si užívám. Už jsem se dostala k mnoha kostlivcům, kteří nakonec netrvali tak dlouho, jak jsem se na ně chystala. 

16122946_237558380030712_2754800377365790720_n

foto by Krolalfen / Instagram

Čtvrté jak spočívá v tom, že klidně ten denní plán vůbec nedodržím, nejsem přece robot! Někdy jsem prostě unavená, někdy jdu někam ven a nestíhám, takže nic, políčko zůstává prázdné. Ale vím proč to dělám, takže další den se zase k systému vracím, aniž bych to kvůli pár dnům kdy to nešlo, vzdala. A naopak, začnu něco dělat a začne mě to tak bavit, že se mi po deseti minutách nechce práci přerušit. Takže u toho zůstanu déle, a vím, že na tři čtyři dny mám splněno. Nebo že jsem nahradila předešlé dny. Moje tabulka je prostě sem tam děravá. A kromě toho, políčka víkendu jsou pro úklid prostě zakázaná, protože jsem se tak rozhodla. Moje tabulka je... (ty tmavé jsou dovolená, volno, ty světlé hotovo, ty bílé nestihla)

IMG_0093 (změněno)

Páté jak je o tom, že nejen uklízím, ve smyslu čistím, ale mám i čas uklízet ve smyslu třídím, předávám, posílám dál. A nakonec i vyhazuju. A tady přichází na řadu Marie Kondo, nechávám jen to, co mě opravdu těší. Moje skříň k tomu měla vždycky sklony, ale teď v ní jsou opravdu jen věci, které miluju, a to že je poloprázdná, vůbec nevadí. Můžu vás ujistit, že se mi ještě nestalo, že bych ráno neměla co na sebe. A rozhodně jsem v posledním měsíci nikdy nešla v něčem, v čem se celý den ošívám a těším se, až to konečně sundám. Všechny takové věci jsou už dávno u nových majitelů nebo na cestě k nim. A tímto prochází celý dům. Začíná se nadechovat a radovat spolu s námi, kteří máme večer čas na hraní, povídání, rodinné filmy.... a to bez výčitek, že jsem měla ještě něco dělat. 

2018-03-25-PHOTO-00000032 2018-03-25-PHOTO-00000036

foto by Karolinaaphos / Instagram

Jestli vám to zní jako přeslazená idyla, můžu vás ujistit, že to tak i je. Tedy co se týká úklidu. Sem tam se čistí i vztahy, děti jsou dál v pubertě, máme i blbý dny, ale těch skvělých je víc a víc. Takže jarní úklid u nás probíhá v podstatě non stop, docela si připadám, že ani nevím o tom, že bych nějak moc pracovala, a doma je ta energie opravdu vidět!

A teď jenom doufám, že jsem vás trochu inspirovala k tomu, posunout se v matrixu světa k těm lepším dnům. Možná až přijde ten první jarní den, bude váš domov už v takovém stavu, že bude stačit jen docela málo času na to, abyste ho udrželi v kondici. Budete se obklopovat krásnými věcmi, a budete v pohodě, protože když tomu dáte každý den chvilku, nebudete se stačit divit, co všechno se dá zvládnout. A dejte i čas tomu, abyste si vybrali přesně tu svoji tabulku, přesně ty svoje limity a přesně ty svoje úkoly. A když vám nějaký systém nebude vyhovovat, posuňte se k jinému.

17663244_414059198954506_2390975243909857280_n

foto by Krolalfen / Instagram

Ohňostroje jsou nejdůležitější. A jsou z člověka cítit na míle daleko... a my těmhle krásným věcem a chvílím v životě říkáme #arki_everyday. Najdete je na instagramu, a klidně ty svoje, které zdokumentujete, začněte taky označovat, ať víme, že je nás víc a víc:). A pokud si budete chtít dát za každý nový krásný měsíc odměnu, můžete vybírat třeba tady:

 

adventni-venec-produkt4adventni-venec-produkt1  produkt5produkt4  


...máte chuť si přečíst další články? 

titulní_mini_nr1_10 (2)_2

PROČ PROPADNOUT MINIMALISMU? 


TITULNÍ_OSUŠKY

O OSUŠKÁCH Z FINSKÉHO LAPUANU 


 podzimni-peceni-cover

O PODZIMNÍM PEČENÍ


letni-textil-lapuan-kankurit-cover

 O UTĚRKÁCH A ZÁSTĚRÁCH Z LAPUANU 


nejkrasnejsi-design-hrncu-tools-cover

O HRNCÍCH TOOLS

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.