LOVE STORY Z FINSKA

love-story-z-finska-cover

Tenhle příběh by byl docela normální, kdyby se odehrál o pár desítek let později, než tomu ve skutečnosti bylo…

Rádi vám přibližujeme příběhy obyčejných lidí, kteří stojí za krásným designem, který prodáváme a rozhodně nechceme vynechat finského architekta Alvara Aalta, který si vzal za ženu svoji kolegyni Aino Mandelin. Aino byla o čtyři roky mladší než Alvar, vystudovala také architekturu a v jeho atelieru začala pracovat v roce 1924. Jejich spokojené manželství vydrželo více než dvě desetiletí, a bylo ukončeno úmrtím Aino po dlouhé nemoci.

Alvar a Aino se brali po velmi krátké době – už ta jména znějí krásně, nemyslíte? – a měli spolu dvě děti. Dceru Johannu, která se narodila po roce manželství, a syna Hamilkara, který se narodil o tři roky později… (mimochodem, máme to s manželem úplně stejně).

love-story-z-finska1

Jejich ateliér se několikrát stěhoval, pracovali v Helsinkách, v nejstarším finském městě Turku a také v Altově rodišti Jyväskyla. Aino vyhrála soutěž na bienále v Benátkách se slavnými vroubkovanými sklenicemi, které iittala dodnes vyrábí a jmenují se po AinoAino Aalto – tak, kdybyste chtěli vědět, co se pod těmi záhadnými finskými názvy skrývá. Alvar byl několik let předsedou finské asociace architektů.

Pracovali spolu na řadě projektů od menších staveb přes velké, jako bylo sanatorium, knihovna, nebo polytechnický institut. Pracovali i na návrzích nábytku, založili dnes již slavnou firmu Artek, kde experimentovali s designem z ohýbané překližky. A nemůžeme zapomenout na jejich práce pro finskou sklárnu iittala (naši oblíbenou), pro kterou společně navrhli nádhernou vázu Savoy.

love-story-z-finska2

A proč nám tento příběh připadá tak výjimečný? Dva lidé, dvě děti… ale! vůbec nechápeme, jak mohli v meziválečném a poválečném období stihnout procestovat Itálii a celou Evropu, při výchově dvou dětí vyprojektovat tolik krásných staveb, několikrát se přestěhovat, založit další firmu na nábytek a navrhovat design skleněných užitných předmětů pro iittalu.

Přejeme vám krásný den a doufáme, že vedle sebe máte také někoho, kdo si s vámi rozumí a inspiruje vás k tomu, abyste tvořili svět kolem sebe krásnější.

love-story-z-finska3

zdroj: iittala, pinterest

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.