OSLAVY 100 LET NEZÁVISLOSTI FINSKA – 6. 12. 1917

oslavy-100-let-nezavislosti-finska-cover

Každý rok probíhají ve Finsku 6. prosince velké oslavy. Nechodí tam ale Mikuláš. Finové totiž slaví svůj den nezávislosti a připomínají si den, kdy se roku 1917 oddělili od Ruska a stali se nezávislým státem – republikou.

Každý rok oslavy zahajuje vztyčení finské vlajky na hvězdárenském kopci (Tähtitorninmäki) a poté následuje mše v Helsinské katedrále (Tuomiokirkko). Finové nejen na oficiální místech, ale i ve svých domácnostech vyvěšují vlajky a v oknech zapalují dvě svíce v národních barvách jako památku na ty, kteří za svoji vlast položili život. Studenti a váleční veteráni pořádají pochody se svíčkami. Zároveň se v prezidentském paláci koná velkolepá recepce, kam prezident zve ty nejvýznamnější Finy – politiky, diplomaty, umělce a další osobnosti. Tuto recepci přenáší televize, veřejnost ji velice bedlivě sleduje a hodností především ošacení zúčastněných. 

oslavy-100-let-nezavislosti-finska1

oslavy-100-let-nezavislosti-finska2

Letos je to přesně 100 let, co se Finsko stalo samostatným státem oslavy jsou proto o to větší. Ve Finsku (a nejen tam) začaly už 1. ledna velkolepým ohňostrojem Helsinkách a vyvrcholí letos 6. prosince, kde se celé Finsko zahalí do modré barvy.

oslavy-100-let-nezavislosti-finska3

Kuusisaari event area v Oulu (největší město v severním Finsku)

oslavy-100-let-nezavislosti-finska4

Hrad ve městě Turku / Näsinneula – rozhledna stojící nad jezerem Näsi v Tampere
(photo: Luminous/Rami Saarikorpi)

Při příležitosti letošních oslav se zahalí do modré barvy i posvátná hora Saana v severozápadním Laponsku ve Finsku. Bude se jednat pravděpodobně o největší světelnou instalaci na světě! Světla budou rozprostřena na oblasti 2,5 miliónů metrů čtverečních. 

A proto, že si Finové a finské firmy libují v různých limitovaných edicích nebo výrobcích vyrobených speciálně k nějaké příležitosti, můžeme najít mnoho krásných designových kousků s logem Suomi100 (Finsko 100). Většina z nich samozřejmě ve finské modré barvě. A samozřejmě iittala nemůže chybět a tento rok přišla s  přenádhernou modrou kolekcí Kastehelmi a Teemy a samozřejmě nechybí ani modré vázy od Alvara Aalta.

  oslavy-100-let-nezavislosti-finska5

A co popřát Finům k jejich výročí? Krásný den nezávislosti – Hyvää itsenäisyyspäivää!

oslavy-100-let-nezavislosti-finska-produkt1 oslavy-100-let-nezavislosti-finska-produkt2 oslavy-100-let-nezavislosti-finska-produkt3 oslavy-100-let-nezavislosti-finska-produkt4