POHÁDKOVÁ KOLEKCE TANSSI aneb když se Finové inspirují Čechy

pohadkova-kolekce-tanssi-cover

Kolem kolekce Tanssi a Taika se u nás v práci vedou stále velké spory, neumíme se shodnout, která je vlastně pohádkovější a více spojená s Vánoci a jejich slavnostní atmosférou. Prostě nevíme, jestli je lepší servírovat cukroví na talíři Tanssi, nebo oválném talíři z kolekce Taika, nebo je nej velký čirý talíř z kolekce Kastehelmi. Ještě, že jsou všechny kolekce iittaly tak krásně kombinovatelné, že si vybere každá z nás.

pohadkova-kolekce-tanssi1

pohadkova-kolekce-tanssi2

Pro všechny, u kterých vítězí kolekce Tanssi zde máme vánoční inspiraci a pár zajímavostí, jak se vlastně propojila Janáčkova a Těsnohlídkova česká Liška Bystrouška a iittala.

Autorem kolekce Tanssi (ve finštině Tanec a on to opravdu tanec na talíři je) je Klaus Haapaniemi, který v roce 2015 hledal inspiraci v našich českých končinách, když navrhoval kostýmy a scénu pro finskou národní operu k Janáčkově hře Příhody lišky Bystroušky – zhudebněné vyprávění spisovatele Rudolfa Těsnohlídka, jehož operní libreto napsal podle Těsnohlídkových dialogů Leoš Janáček. Premiéra opery „ze zvířecího světa“ se uskutečnila 6. listopadu 1924 v Národním divadle v Brně a v roce 2015 se dočkala velkých ovací i ve Finsku.

pohadkova-kolekce-tanssi3

pohadkova-kolekce-tanssi4

pohadkova-kolekce-tanssi5

pohadkova-kolekce-tanssi6

pohadkova-kolekce-tanssi7

Opera poodhaluje tajemné příběhy o soužití mezi zvířaty a lidmi, o koloběhu života a smrti, a proto se může mnohým zdát smutná. Ale přesto je velice krásná a vřele ji doporučujeme i mladšímu publiku.

V motivech Tanssi se tak mísí odkaz na slovanskou a orientální kulturu, soužití zvířat, lidí a přirozený cyklus života. Ústřední roli hrají zvířata v pózách typických pro člověka. Jak jsme u Haapaniemiho zvyklí, vše podává s perfektním smyslem pro detail v promyšlených tvarech a dokonalé harmonii barev.

pohadkova-kolekce-tanssi8

pohadkova-kolekce-tanssi9

Klaus Haapaniemi se narodil v roce 1970, a není pochyb, že u jeho kolébky si můzy podávaly ruce. Mezinárodně uznávaný finský návrhář žije v Londýně, ale jeho tvorba je ovlivněna finskou přírodou, folklorem, a tradičním dekorativním uměním. Moderní inovativní přístup zajistil Haapaniemu angažmá pro řadu významných značek včetně Levi's, Diesel a Dolce & Gabbana. Společnost WGSN ho zařadila mezi nejvýznamnější stoupající hvězdy v oblasti designu.

Malé ochutnávka, proč nám připadá kolekce Tanssi tak pohádková a proč si ji spojujeme s vánoci.

pohadkova-kolekce-tanssi21

pohadkova-kolekce-tanssi22

A na závěr jenom jedna poznámka, proč u jedné naší kolegyně bude na vánočním stole naservírováno cukroví na talíři Tanssi. To, že náš eshop sídlí v Brně už asi všichni víte. A asi většina Brňáků ví, že kousek od Brna v Bílovicích nad Svitavou žil a působil Rudolf Těsnohlídek. Na okraji města stojí myslivna lišky Bystroušky, hypotetické místo děje a bydliště revírníka Bartoše. Nedaleko od ní se nachází Studánka Leoše Janáčka a Liduščin památník. A právě do tohohle údolí (podél řeky Svitavy vede z Brna přes Bílovice dále do Adamova a Blanska pohodlná a hojně využívaná cyklostezka), chodí naše kolegyně pro šišky a větvičky na adventní věnec a dekorace na vánoční stůl.

No není to pohádkové propojení…?   

pohadkova-kolekce-tanssi-produkt1 pohadkova-kolekce-tanssi-produkt2pohadkova-kolekce-tanssi-produkt3pohadkova-kolekce-tanssi-produkt4

pohadkova-kolekce-tanssi-produkt8pohadkova-kolekce-tanssi-produkt5pohadkova-kolekce-tanssi-produkt6pohadkova-kolekce-tanssi-produkt7

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.