POSLEDNÍ KUSY – JIŽ NEBUDOU

musuta-cover

iittala, jak ji všichni už asi znáte, moc svůj sortiment nemění, je zde již od roku 1881 a některé její výrobky těší svět už desítky let. Ale sem tam nějakou sérii vymění nová – a i letos iittala přináší nové barvy, nové prvky do stávajících, a hlavně jednu úplně novou kolekci. A taky se samozřejmě s pár kousky loučíme. a je to zvláštní, ale mnohdy značka zruší kolekce, které jsou u nás prostě oblíbené – a já pokaždé přemýšlím, jestli my Češi, máme tak odlišný názor na věc a kupujeme úplně něco jiného než celý svět. S čím se tedy loučíme letos? 

Šokem pro nás bylo ukončení kolekce Sarjaton, o které jsme psali tento článek. Pletené a stromečkové hrníčky, talíře a misky byly opravdu krásné. A bohužel jsme to zjistili až po ukončení, takže zde máme pár posledních kousků. jediné, co nás uklidňuje je, že iittala je nadčasová a kombinovatelná. Takže i tuto kolekci si většina nakupovala v kombinaci s "nesmrtelnou" kolekcí Teema a třeba i s nádhernou bublinkovou kolekcí Kastehelmi. Rozhodně se nemusíte bát, že byste neměli k čemu ladit.

blog_lotta

33b37f03409bb540e1445a5a2e43acec--blogi-balmuir

Další kolekcí, u které se to naopak očekávat dalo, je kolekce Tanssi, lišková... ta samožřejmě v Česku byla moc oblíbená, protože ji navrhl Klaus Haapaniemi na motivy Janáčkovy opery Liška Bystrouška. Klaus Haapaniemi, finský výtvarník a kostýmní návrhář už dlouhodobě pracuje pro finskou iittalu a pro Národní operu v Helsinkách navrhoval kostýmy opery Liška Bystrouška, a tak se iittala rozhodla, že její kolekce z roku 2015 bude nést motivy české Lišky Bystroušky. Takže pokud byste alepoň malinký kousek této kolekce chtěli mít doma, úplné zbytečky ještě máme. 

B

A

9de933c58d4ad5349aa348011909ca0d--homeland-dinnerware

Poslední kusy jsou také z asi nejslavnější kolekce, a to Alvar Aalto. Svícny, které navrhli na motiv slavné vázy Savoy designéři ze studia Pentagon Design. Jsou to takové malé drobnosti, které nesou odkaz ikony skandinávského designu a u nás seženete ještě pár kousků v šedém, matném a brusinkově červeném provedení. A tyhle krásné svícny nádherně doplňují sbírky v kombinaci se svícny Kivi a Kastehelmi.

a52d67a435f999a96f4d743c80f39314

Krabičky Vitriini - malé skleněné boxy na elegantní vystavení vašich pokladů zůstávají jen ve třech barvách a v provedení větším, ale v arki seženete ještě všechny ty veselé nádherné odstíny, jako je žlutá, oranžová a lososově růžová, a to jak ve větším, tak v malém provedení. Pokud jeden nestačí a tři jsou optimální, pořiďte si je i s dřevěným táckem. 

63a67d5c9a63779850698b08e3af0290

d54f8edd4daec8f7727040ae52db22d5--glass-boxes

C

iittala je sběratelská láska na celý život a tak se nám sem tam stane, že některé již nedostupné kusy posíláme zákazníkům i do Skandinávie (poprvé jsem měla pocit, že to je jen vtip, a tak místo odpovědi na objednávku dostal zákazník naši odpověď "Are you joking?"). Pokud tedy ještě potřebujete něco do své sbírky, vyberte si třeba z kolekce Sarjaton, VitriiniAalto nebo Tanssi hned teď, dokud ještě jsou: 

musuta-produkt1musuta-produkt3produkt1produkt3

produkt2produkt4produkt5produkt6

 

 foto: marcelkaa, pinterest, iittala