DESIGNOVÉ PŘÍBORY IITTALA

designove-pribory-iittala-cover
Tenhle blogový článek vznikl jako odpověď na dotaz naší zákaznice a velké fanynky Lenky, jaké že příbory by si měla pořídit? Leni, to určitě posoudíte nejlíp sama, ale my vám k tomu dáme moc rádi takového malého průvodce. Já osobně vybírám podle vzhledu, ale také třeba podle příběhu, který se k výrobku váže, a příběhy máme my v arki moc rádi, takže: vítáme všechny ve světě příborů IITTALA...   

ARTIK – jednoduché a krásné... a luxusní. Už od roku 1997 je lidé obdivují, a my můžeme říci, že u nás jsou to nejprodávanější příbory od značky iittala. Na stole totiž oslní, jejich tvar je razantní a úprava v lesku je prostě přesvědčivá, pokud chcete dát na odiv luxus toho, co si pořizujete.  

designove-pribory-iittala1

designove-pribory-iittala2

Laura Partanen (nar.1972) and Arto Kankkunen (nar.1965) patří k nové generaci finských designérů. Jejich jednoduchá estetika je promyšlená do posledního detailu a krásně ladí s filosofií značky iittala.  

designove-pribory-iittala3

designove-pribory-iittala4

designove-pribory-iittala5

 

CITTERIO 98 – zajímavé, neokázalé, ale přesto luxusní. Tyto matné, do ruky lehké, a přitom boubelaté příbory byly pro mě osobně láskou na první pohled. U nás na stole se to nemusí blýskat, hlavně když je klid a pohoda – a takhle přesně na mě tyto příbory působí...

designove-pribory-iittala6

designove-pribory-iittala7

Navrhl je italský architekt Antonio Citterio, který vede mezinárodně uznávaný ateliér, a pracuje jak na návrzích domů, tak na produktovém designu, a to například pro skvělého výrobce pohovek B&B italia, módní dům Hermés, a nebo výrobce nábytku Kartell. Za nás se mu příbory pro další hvězdu desinového nebe iittalu moc povedly.

designove-pribory-iittala8

designove-pribory-iittala9

designove-pribory-iittala21

designove-pribory-iittala22

Kdo by hledal lesk italských vekoměst, byl by trochu vedle, příbory Citterio 98 si dovedeme představit na skromném toskánském venkově, protože tam má prostor neokázalá kvalita... života, staveb, radovánek a jídla. 

COLLECTIVE TOOLS – další krásná řada, sice ne příborů, ale od Antonia Citteria. Náčiní do kuchyně, které budete milovat. Pokud máte rádi málo kuchyňsých pomocníků, ale zato si je pečlivě vybíráte, tady jste správně. Ať už je to lžíce na dorty, nůž na máslo, a nebo naše nejoblíbenější servírovací lžíce, užijete si luxusní zážitky při každodenních činnostech.  

designove-pribory-iittala23

designove-pribory-iittala24

designove-pribory-iittala25

designove-pribory-iittala26

PIANO  ooo, tohle je prostě velká krása, nejdražší z příborů od Iittaly, ale rozhodně stojí za to. Iittala se jimi těší od roku 1998. Nejsou tak striktně jednoduché jako Artik, ale leštěným povrchem se zařazují mezi elitu. Servírovací set v kombinaci s dubovým dřevem je pro nás neodolatelný. Znám šéfredaktorku jednoho designového časopisu, která si přímo tuhle svoji lásku pořizuje po kouscích... ano, i tak se dají naše příbory kupovat, nejen v dárkových sadách pro 4 a 6 osob. 

designove-pribory-iittala27

designove-pribory-iittala28

A designér? Opět italský architekt, tentokrát pan Renzo Piano, narozený již v roce 1937 v Janově, kde dodnes bydlí. Jeden z nejuznávanějších architektů minulého století, držitel Pritzkerovy ceny za architekturu a kromě mnoha a mnoha staveb spoluautor Centra Georges Pompidou v Paříži z roku 1977. A příbory Piano? Luxusně italsky městské, a přitom si je dokážeme představit i v krásných seversky jednoduchých jídelnách. 

designove-pribory-iittala29

designove-pribory-iittala31

SCANDIA rok 1952, běžné domácnosti, krásný design. Tak jednoduché... a přitom zdobné jemnými proužky, které velice prakticky zabraňují „oťapat“ si příbor. A ty kulaté lžíce a lžičky – pokud budeme hledat největší plus těchto příborů, je to právě kulatý tvar, ze kterého se tak příjemně jí. Nejlevnější řada v nabídce iittaly, ale rozhodně stojí za to. Připomíná nám krásu severského života, možná trochu strohý, ale v každém případě báječný.  

designove-pribory-iittala32

designove-pribory-iittala33

Designér Kaj Franck (1911–1989), hvězda severského nebe, navrhl pro iittalu ty nejprodávanější kolekce, ať už budeme mluvit o Teema z roku 1952, nebo o kolekci Kartio... Byl pravým průkopníkem myšlenky firmy dostat krásný design za rozumnou cenu mezi běžné lidi. Jeho kolekce jsou základem sortimentu firmy iittala, a každý její fanoušek má doma alespoň pár kousků od Kaj Francka. 

designove-pribory-iittala34

designove-pribory-iittala35

designove-pribory-iittala36

A vzkaz pro paní Lenku: Leni, v rámci vysvětlení, které že příbory si vybrat, jsem se vlastně nadchla pro všechny. :) Možná zvolím metodu od každého kousek, stejně jako s hrníčky, protože i já se chystám nějaké pěkné příbory domů pořídit. A všem našim fanouškům: pokud také váháte, stavte se za námi na konci října na designblok, budeme je tam mít všechny, v osobním kontaktu s designem se mnohem lépe vybírá. A nebo se stavte úplně jednoduše jenom na kávu.    

Zdravíme z arki a přejeme všem krásný podzim!

designove-pribory-iittala-produkt1designove-pribory-iittala-produkt2designove-pribory-iittala-produkt3designove-pribory-iittala-produkt4

designove-pribory-iittala-produkt7designove-pribory-iittala-produkt5designove-pribory-iittala-produkt8designove-pribory-iittala-produkt6