SKANDINÁVSKÉ VÁNOČNÍ ZVYKY

skandinavske-vanocni-zvyky-cover

Jaké mají Finové vánoční zvyky? Jak slaví Štědrý den a jaké tradiční pokrmy servírují?

Protože je Finsku v prosinci skoro pořád tma a zima, Finové se rádi obklopují světlem svíček a dalších světýlek. Už od poloviny října zdobí města nejen různými světelnými motivy – kromě klasických vánočních témat můžeme najít např. i pohádkové postavičky, včetně mumínků. Doma si pak zapalují svíčky a těší se na Vánoce. 

Aby jim čekání lépe utíkalo, vaří si k němu finský vánoční punč – glögi, jehož základem je džus a červené víno. Nejlépe chutná z hrnečku s Mumínkem nebo hrnečku z kolekce Taika. 

 

GLÖGI

suroviny:

2 ks skořice

3 ks badyánu

10 ks hřebíčků

2 cm zázvoru

1 pomeranč

2 dl cukru

3 dl džusu z černého rybízu

¾ l červeného vína

hrst rozinek a mandlí

volitelně vodka, portské víno nebo koňak 

Postup: cukr, džus, koření a kůru z pomeranče dáme do hrnce a necháme asi 10 minut povařit až nám vznikne hustý sirup. Vyjmeme koření a přidáme víno, případně vodku, ohřejeme, ale už nevaříme. Podáváme ve skleničce s rozinkami, mandlemi a pomerančem.

skandinavske-vanocni-zvyky1

I přesto, že Finové nepečou klasické vánoční cukroví, můžeme najít několik tradičních laskomin, které nechybí v žádné finské domácnosti a konzumují se především 25. prosince. Jsou to především kynuté buchty (pullat), vánoční hvězdičky z tvarohového těsta plněné povidly (joulutortut) a perníčky (piparit). Na vánoční perníčky najdete recept níže.

skandinavske-vanocni-zvyky2

FINSKÉ VÁNOČNÍ PERNÍČKY

suroviny:

2 dl sirupu

2 lžičky koření do perníku

1 lžička pomerančové kúry

0,5 lžičky zázvoru

400 g másla

1 vejce

5 dl cukru

špetka soli

3 lžičky sody

2 dl smetany

14 dl mouky

Postup: sirup, koření, pomerančovou kúru, cukr a máslo, přivedeme k varu a krátce povaříme. Necháme zchladnout, metličkou všleháme vejce, smetanu a přimícháváme mouku se sodou, až nám vznikne hutné těsto. Necháme alespoň dvě hodiny odpočinout v chladu, ideálně ale přes noc.

Z těsta vyválíme tenký plát (stačí 2–3 mm), z kterého vykrajujeme zvolené tvary. Typickým perníkovým tvarem jsou kytičky. Pečeme na 200 stupňů asi 8 minut.


skandinavske-vanocni-zvyky3

Stejně jako v Česku, je ve Finsku nejdůležitějším vánočním dnem 24. prosince – Štědrý den (jouluaatto).

Ke snídaní se tradičně podává rýžová kaše se skořicí a studeným mlékem. V kaši je ukrytá madle a věří se, že kdo mandli najde, tomu se má splnit přání.

 

RÝŽOVÁ KAŠE

suroviny:

¼ l vody

¾ l mléka

2 dl rýže

½ lžičky soli

1 mandle

Postup: vodu a mléko přivedeme k varu, vsypeme rýži a vaříme 3–40 minut. Po uvaření přidáme mandli. Podáváme posypané skořicí a cukrem a zapíjíme studeným mlékem. 

skandinavske-vanocni-zvyky4

Během dne děti zdobí stromeček, který je ale nazdobený velmi jednuduše. Převládají přírodní ozdoby a samozřejmě světýlka. Ve dvanáct hodin ve městě Turku je vyhlášen vánoční mír, který trvá následujících 20 dní. Odpoledne se tradičně chodí na hřbitov zapálit svíčku. Tradiční je také návštěva sauny, někdo chodí ještě před večeří, někdo až po jídle. 

Ke štědrovečernímu stolu Finové usedají kolem páté hodiny.

skandinavske-vanocni-zvyky5

Večeře se skládá z několika chodů a patří sem především stará tradiční zapečená jídla (laatikot).

80f1fbcf6aa68f090191e168074319a9

Jako předkrm se podává losos nebo nebo sleď a salát z červené řepy.

Hlavním jídlem je vánoční šunka (joulukinkku), která se pomalu peče už od předchozího večera, a ke které se podávají tuřín, mrkev a brambory ze zapečené mísy.

Poté následuje tradiční švestkový kysel nebo ovocná polévka jako dezert.

skandinavske-vanocni-zvyky6

Večer do finských domácností přichází Joulupukki (v překladu vánoční kozel, který ale dnes vypadá spíše jako Santa Claus), který nosí dárky. Při příchodu se ptá, jestli v domě žijí nějaké hodné děti (Onko täällä kilttejä lapsia?).

skandinavske-vanocni-zvyky7

skandinavske-vanocni-zvyky8

První svátek vánoční se nese ve znamení klidu. Ráno se chodí do kostela, odpoledne se pak navštěvuje rodina a přátelé. 

skandinavske-vanocni-zvyky9 

Za celé arki přejeme krásné a klidné severské Vánoce. Hyvää joulua! 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.