Svatá Lucie noci upije

 lucia

Ve Finsku se dnes – 13.prosince – slaví svátek svaté Lucie. Do ulic vyjdou děti převlečené za malé Lucinky, v bílých šatech a věncem se svíčkami na hlavě. Snem snad každé holčičky je být jednou tou hlavní Lucií. Malé děti do 12 let nesmějí mít na hlavě opravdové, ale jen elektrické svíčky na stromeček. Zato starší děti si věnec se svíčkami na hlavu běžně dávají.

Tento zvyk vychází z legendy o dívce Lucia, která žila v Itálii okolo roku 300 n.l. Nosila jídlo pronásledovaným římským křesťanům, kteří se ukrývali v katakombách pod městem. Na hlavě měla věnec se svíčkami, to aby měla volné ruce a mohla unést co nejvíce jídla. Při jedné takové výpravě byla zajata a umučena, ale úkryt křesťanů neprozradila.

9f83e5fcb71729dbcf8ead471bb32d56  nappula_white_1 (1)

Oslava svaté Lucie připadala dříve na den zimního slunovratu, a z toho pramení i naše české přísloví Lucie noci upije – já nevím jak vy, ale na delší dny se už moc těším. 

A možná nevíte, že jeden vánoční zvyk od svaté Lucie máme i u nás v Čechách a na Moravě – dříve se říkalo, že kdo nebude mít na Vánoce doma uklizeno, toho Lucinka potrestá... tak, a teď už všichni tušíme, proč naše maminky a babičky potřebují kompletně uklidit všechno, co jim přijde pod ruce. My z arki vám vzkazujeme: mít uklizeno je krása, ale sedněte si se skleničkou dobrého vína a promyslete, do čeho se pustit a co může počkat. Ukliďte jen to, co vám udělá radost, a nezapomeňte si ten advent i užít! 

iittala_essence_6

 

Přejeme vám krásný den světla a dobré vůle :)

Eva a tým arki

#budtesnamivicearki

zdroj foto a info: finland.fi, pinterest, iittala

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.