Vánoční tradice v zemích Skandinávie

Cover

Vánoce v Česku jsou hlavně o dárcích a zdobení bohatě třpytivého vánočního stromečku. Rádi praktikujeme tradiční rituály jako lití olova nebo pouštění skořápek se svíčkou do vody. Rozkrajujeme jablko a hledáme v něm vánoční hvězdu. Tyto zvyky u nás předcházejí Štědrému dni, kdy slavnostně povečeříme s rodinou a rozbalují se dárky. Jak to mají seveřané s Vánoci? K nám chodí Ježíšek, chodí i k nim? Jak zdobí svůj stromeček oni a jaké zvyky jsou jim ve Skandinávii vlastní? Pojďte je s námi objevit.

Tradice vánočního stromečku

Finové si na vánoční stromečky skutečně potrpí. Pravé jehličnaté stromečky nesmí chybět v žádném domě, obchodě ani na náměstí. Finové je tradičně zdobí do bílého hávu, který se co nejvíce podobá zasněženým stromům v lese. Vánoční ozdoby jsou střídmé, bílé nebo průhledné. 

Švédsko má stromečky obdobné, ale hlavní prim hrají jehličnany zdobené o bílo-červené. Na stromečku najdete červené stuhy, mašle a bohatě zdobené krajkové baňky.

73544af0e2d8191ac95f7f9ea95281cb 6054944e5a4df22f9dd6fdc951baeaca

3fd76a43a152c810d95e2adde19fe8ef 54eb5974c2444a0f705bc807ddc5c893

Joulupukki

Finové věří, že Santa Claus, nebo také Father Christmas, jak se mu často říká, bydlí za polárním kruhem v místě zvaném Korvatunturi, nebo také Lapland. Oficiálně se však dopisy Santovi adresují do Rovaniemi, kde je jeho sídlo a od kud každý rok startuje se svými sobi a sáněmi na cestu za dětmi z celého světa. Santa to má k dětem ve Finsku opravdu co by kamenem dohodil, a proto jim dárky často nechává za dveřmi.

Ve Finsku se Santovi častěji říká Joulupukki. Jeho jméno ve skutečnosti znamená "Kozí Vánoce". Tradiční duch Vánoc byl ve Finsku pojmenován Yole Goat a právě on naděloval dětem drobné dárečky. Později jeho tradici převzal právě Joulupukki, který hodným dětem nosil dárky a zlobivým pytel uhlí.

Štastné Vánoce se ve finštině řeknou "Hyvää joulua".

1c799dc57531b5cae88b569207252efe 94eb78a216c37885e8fc03de453276ed

Svíčky na Štedrý den

Štědrý den je pro finy velmi zvláštní a zároveň nejdůležitější den z celého roku. Ráno tradičně posnídají rýžovou kaši se švestkami a švestkový nebo jablečný džus. A protože se ve Finsku velmi brzy stmívá, už okolo 15:00 odcházejí navštívit hroby svých blízkých na hřbitově a zapálit jim z úcty a lásky svíčku. V tento čas jsou všechny finské hřbitovy posety doslova záplavou svíček a lampionů. Je to úžasná a dechberoucí podívaná.

Po tradičním zapálení svíček (používají se finské svícny Iittala Kastehelmi, které tam uvidíte na každém kroku) nastává doba Vánoční večeře. Tradiční byl předkrm v podobě solené ryby, ale v moderní době se již ryba tak často nekonzumuje a rovnou se podává pečená vepřová kýta s bramborovou kaší, která se tradičně pomalu peče s březovou kůrou. Někteří lidé konzumují Curred salmon - což je v překladu "vyléčený losos" s brambory a nebo pečeného krocana.

Jakmile se všichni navečeří, může Joulupukki navštívit dům. A on opravdu přijde s velkým pytlem! Ptá se dětí, které v domě žijí, na jejich jména, vytahuje z pytle dárky, a také se ujišťuje, jestli byly děti celý rok hodné. Poté se celá rodina těší ze společných chvil, rozbalují dárečky a povídají si. 

Chcete svým blízkým také darovat menší finský dárek s tradicí?

Kastehelmi_votive_group

kastehemi

1. Svícen Kastehelmi Iittala čirý

2. Svícen Kastehelmi Iittala lososový

3. Svícen Kastehelmi Iittala pískový

Finské Vánoce jsou svátek klidu, pohody, oslava rodiny a lásky. Jsou tiché, krásné a tradiční. Přejeme i vám, krásné prožití vašeho vánočního času s rodinou a s těmi, které milujete.

Tým arki.cz

#budtesnamivicearki

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.