VÁZA SAVOY OD ALVARA AALTA S VÁNOČNÍ INSPIRACÍ

vaza-savoy-od-alvara-aalta-s-vanocni-inspiraci-cover

Vánoce jsou naše vášeň, a domovy si zdobíme designem... podívejte se, jak krásnou atmosféru umí vykouzlit slavná a ikonická váza Savoy by Alvar Aalto. Postavte do ní mini stromeček, dejte do ní jeden výrazný květ, a nebo ji použijte na to nejtradičnější vánoční – jmelí. A nebo si kupte na vánoce místo dekorací nádherný puget čerstvých květin, nám už se tímto zvykem podařilo nakazit pěkných pár domovů.  A pro ty, kdo jako já, se nemůžou obejít bez vánočních světýlek máme taky jeden typ... pojďte se podívat:

vaza-savoy-od-alvara-aalta-s-vanocni-inspiraci1

A co k této váze ještě říci? Těm, kdo tuto ikonickou vázu znají asi už není třeba říkat nic, musíte si jí vzít totiž do ruky, a pak pochopíte.

vaza-savoy-od-alvara-aalta-s-vanocni-inspiraci2

vaza-savoy-od-alvara-aalta-s-vanocni-inspiraci3

Tento rok, když jsme ji vystavovali na Designbloku, přitahovala váza Savoy plno lidí, kteří jen tak procházeli kolem, její tvar je prostě nádherný a funguje jako magnet. Mnozí, kteří vázu znali, netušili, že se vyrábí v nezměněné podobě již od roku 1936. Každý kus vyrábí tým sklářských mistrů a celý proces trvá déle než 24hodin. Dubové formy, do kterých se fouká, jsou ze dřeva, které se máčí několik let na dně jezera, aby žár skleněné hmoty vydržely. Zde je melé video se záběry z výroby.

Váza Savoy získala své jméno podle slavné restaurace, která byla v Helsinkách otevřena rok po světové výstavě, interiér navrhovali manželé Aaltovi, a každý stůl vybavili těmito vázami. Monožství čerstvých řezaných květin, které se do těch váz vešly, si mohl dovolit jen opravdu lususní podnik. A ceny? Ty na sebe nedaly dlouho čekat – již v orce 1937 získala ocenění Grand Prizen na Světové výstavě v Paříži, v roce 1957 Královskou zlatou medaili architektury ve Velká Británii, v roce 1963 Zlatou medaili amerického institutu architektů v USA a v roce 1972 Grande Medaille d'Or de l'Architecture 1972 ve Francii. A podle nás každý rok získává takové malé pomyslné zlato od všech nových majitelů... 

vaza-savoy-od-alvara-aalta-s-vanocni-inspiraci4
zdroj foto: pinterest

A jestli se vám tato váza líbí stejně jako nám, tak si začněte snít, a třeba si i přát...  A nebo si prostě udělejte radost a jednu si rovnou kupte. :)

vaza-savoy-od-alvara-aalta-s-vanocni-inspiraci-produkt1vaza-savoy-od-alvara-aalta-s-vanocni-inspiraci-produkt2vaza-savoy-od-alvara-aalta-s-vanocni-inspiraci-produkt3vaza-savoy-od-alvara-aalta-s-vanocni-inspiraci-produkt4

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.