VELIKONOCE

velikonoce-cover

Milí přátelé, posíláme vám jarní pozdrav z arki, tentokrát v duchu velikonoc. A samozřejmě, opět budeme velkými zastánci tradic, ale tak trochu designově a společensky pojatých :) To už snad u nás ani nikoho nemůže překvapit…

Pokud patříte k těm, kteří rádi odjedou raději na výlet, přejeme vám krásné počasí a krásné zážitky. My v arki tradiční svátky opravdu milujeme, takže by se dalo říct, že hned po vánocích je to další příležitost užít další krásné chvíle – pro nás jsou velikonoce dny s kamarády. Možná si myslíte, že už týden máme dovolenou a chystáme se, ale opak je pravdou… a tak doufáme, že pošleme povzbuzení všem, kteří stejně jako my – nestíhají.

velikonoce7

K velikonocům dostáváme krásné 4 dny volna, a my, jako Beránkovi, chystáme jako každý rok, velikonočního Beránka – akci, kdy na koledu navazuje večírek pro naše přátele. Bývá nás kolem 40 a já, a teď už i moje dcera Kája, si to užíváme jako čas, kdy se spolu věnujeme něčemu, čím můžeme potěšit svoje okolí. A naše velikonoce začínají v podstatě v pátek, kdy nakupujeme jídlo, protože velikonoční dobroty a suroviny na ně nejsou otázkou nákupu v supermarketu…(to musejí být dobroty od poctivých výrobců). Potom vyrážíme do města na nákup květin a dekorací. A nakonec chystáme, barvíme vajíčka a uklízíme… abychom si to pondělí náležitě užily! Kromě koledníků k nám chodí pan malíř ze sousedství, který si rád zahraje na piáno – na toho se obzvlášť těším, protože hudební doprovod k vaření na odpoledne je velká paráda.

velikonoce-2

A jak slaví Velikonoce ve Finsku…

Velikonoce připomínají křesťanskému světu vzkříšení Krista. Zároveň jsou oslavou příchodu jara. Finské velikonoční chvíle spojují tyto tradice. Velikonoce ve Finsku jsou dlouho očekávané, jako oslava příchodu jara po tmavých a chladných zimních měsících. Finové vítají jaro, ačkoli v březnu nebo dokonce v dubnu, je v nejsevernějším koutu Evropy, stále vládnoucí zima. 

Kočičkové vrby jsou tradiční velikonoční výzdobou a březové větvičky se umísťují ve vázách na znamení jara a jejich zdobení barevným peřím ponechávají dětem. V nynější době jsou v módě tulipány, lilie a narcisy dovezené z evropského kontinentu. Ve Finsku nevykvetou, ale to neznamená, že Finové nemají velikonoční květiny. Vyráběli je ručně, z hedvábného papíru a obarvených per.

Na květnovou neděli nebo Bílou sobotu (dle části Finska) se děti oblékají jako malé čarodějnice. Nosí barevné oblečení, šátky a malované pihy na tvářích. Malé čarodějky chodí od dveří ke dveřím a se svými ozdobenými vrbovými větvičkami a říkají: Virvon, varvon, tuoreeks terveeks, tulevaks vuodeks; Vitsa sulle, palkka mulle. (překlad: mávám před vašimi dveřmi větvičkou, abychom přivedly svěží a zdravý nadcházející rok – větvička pro vás, odměna pro mě.)

Na oplátku za vrbovou větvičku dostanou děti malý dárek, jako velikonoční vejce, čokoládu nebo mince. Tato tradice pochází z dob, kdy zlí duchové a čarodějnice bloudili ulicemi a dělali neplechu před Velikonocemi. 

velikonoce-3

 arki tipy na nákup velikonočních dekorací

  • Neutrácejte za dekorace – na dekorace si dáváme opravdu velice malou částku, ale přece jen, pár kousků nakoupíme. A taky se nám líbí ta výzva, vejít se do rozpočtu. Třeba zlatě zdobená brčka, nebo nějaké skandinávsky jednoduché ubrousky (protože nás je moc a tyhle věci se rychle spotřebují). Náš oblíbený obchod je TIGER nebo IKEA.

 

  • Květiny ve váze nesmí chybět, a protože máme vázu Savoy, krásnou ikonu skandinávského designu, do které se vejde květin moc, kombinujeme nakoupené krásné anemonky s větvičkami ulovenými na zahradě nebo na procházce.

 

velikonoce3

  • A pokud ještě váš domov nezdobí krásná váza, tak samozřejmě doporučujeme vázu Alvar Aalto. A posíláme i pár tipů, jak ji využít jinak než na květiny, protože tohle je váza, se kterou se nebudete nudit!

 

velikonoce-5

 velikonoce5

A kdo dočetl až sem a chtěl by se přidat k milovníkům designu, na váš velikonoční nákup můžete využít slevu 20%, stačí zadat heslo MDV (moje designové velikonoce). Tato nabídka platí až do půlnoci velikonočního pondělí. Tak s chutí vybírejte, garantujeme, že u nás koupíte jen kousky, které budete milovat!

A loučíme se česko-finsky: krásné velikonoce! – Hyvää pääsiäinen! (v arki překladu hybaj pást ven! :) )

foto by iittala, pinterest

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.