ŽENY, DESIGNÉRKY, KTERÉ DĚLAJÍ SKVĚLÉ VĚCI

skvele-zeny-ktere-delaji-skvele-veci-cover

Milí přátelé, tento článek píšeme k Mezinárodnímu dni žen, a pokud nejste úplně mladí, tak se možná u této příležitosti oklepáváte stejně jako já vzpomínkami na karafiáty a unifikované ručníky a utěrky do výbavy. Ta doba je dávno pryč a my kolem sebe vidíme tolik báječných žen, které dělají svět kolem sebe krásnější, u toho zvládají rodiny, děti, přátele a (ano, i to ke krásným ženám patří) sem tam si pořádně zanadávají a popláčou, aby mohly jít zase o kousek dál. A těm my neskutečně fandíme.

Ženy, o kterých bude tento článek, jsou designérky, které tvoří případně tvořily pro finskou značku iittala, a někdy z toho jsou kolekce, které se prodávají a používají již dlouhá desetiletí. 

Aino Aalto (1894–1949), dívčím jménem Aino Mandelin, vystudovala architekturu a v roce 1924 se dala zaměstnat v ateliéru Alva Aalta. Poté, co se do sebe zamilovali, procestovali spolu celou Evropu, zejména jižní, měli dvě děti, vedli architektonický atelier, založili dodnes slavnou firmu Artek na výrobu nábytku a navrhli několik krásných produktů pro finskou iittalu, které se dodnes drží na špičce oblíbenosti. 

skvele-zeny-ktere-delaji-skvele-veci1

skvele-zeny-ktere-delaji-skvele-veci2

Laura Partanen (nar. 1972) patří do nové generace finských designérů. Ctí úplně stejné kvality jako iittala, a tak pro tuto značku navrhla příbory Artik. Nadčasové, krásné a kvalitní kousky, které jsou jedněmi zu nejprodávanějších od iittaly. 

skvele-zeny-ktere-delaji-skvele-veci12

skvele-zeny-ktere-delaji-skvele-veci11

Annu Pentinen (nar. 1974) je finská oceňovaná designérka v oblasti skla, používá jednoduché linie, nádherné palety barev a kombinuje tradiční techniky s technologiskými novinkami. Pro iittalu navrhla naši oblíbenou kolekci Vitriini – jak říkají v iittala: pro holky, které mají rády perly.

skvele-zeny-ktere-delaji-skvele-veci3

skvele-zeny-ktere-delaji-skvele-veci4

Elina Aalto (nar.1976) spolu s Klusem Aalto vedou od roku 2010 designérské studio v Helsinkách. Tvoří jedinečné, a přitom jednoduché a absolutně funkční produkty, jejichžc inspiraci hledají ve starobylých technikách, materiálech, a třeba i na bleších trzích. Pro iittalu navrhli skvělý skladovací systém Vakka. Tyto boxy získaly iF Golden Product Design Award.

skvele-zeny-ktere-delaji-skvele-veci9

skvele-zeny-ktere-delaji-skvele-veci10

Lotta Olsson (nar. 1982) švédská malířka, víla z louky, která od dětství sbírala květiny a herbáře, později z nich vytvořila obrovskou digitální sbírku květin a vytváří nádherné obrazy s motivy stromů. Pro iittalu se podílela na návrhu větvičkových kousků z kolekce Sarjaton. 

skvele-zeny-ktere-delaji-skvele-veci7

skvele-zeny-ktere-delaji-skvele-veci8

Minja Wang (1987) a Ai Ono (nar. 1986) jsou japonské designérky, které byly nedávno přizvány, aby navrhly pro iittalu s týmem designérů rozšíření báječné řady Teema z roku 1952 o kousky s nádechem asijské kultury.  Minja tvoří s cílem, aby předměty každodenní potřeby rozjasňavaly dny svého majitele. A Ai je velkou minimalistkou, ráda používá jednoduché tvary a barvy, které jsou v harmonii s přírodou a svým okolím.

skvele-zeny-ktere-delaji-skvele-veci5

skvele-zeny-ktere-delaji-skvele-veci6

A protože skvělé ženy jsou nejen mezi slavnými designérkami, ale i my jich máme kolem sebe moc, rozhodli jsme se, že vždy 8. každý měsíc některé z vás pozveme na kávu do arki, abychom se mohly poznávat, radovat, sdílet a povídat si nejen o designu... První takové setkání probíhá dnes, a další budeme pravidelně pořádat, a moc se těšíme, že bude třeba i s vámi. 

skvele-zeny-ktere-delaji-skvele-veci-produkt1skvele-zeny-ktere-delaji-skvele-veci-produkt2skvele-zeny-ktere-delaji-skvele-veci-produkt3skvele-zeny-ktere-delaji-skvele-veci-produkt4

skvele-zeny-ktere-delaji-skvele-veci-produkt5skvele-zeny-ktere-delaji-skvele-veci-produkt8skvele-zeny-ktere-delaji-skvele-veci-produkt6skvele-zeny-ktere-delaji-skvele-veci-produkt7