PODZIMNÍ HYGGE U VÁS DOMA

newsletter_stelton

Není důležité, jak budete Hygge vyslovovat či dokonce hláskovat. Na otázku, jak se vyslovuje nějaká emoce, by jeden z největších filozofů dnešní doby – Medvídek Pú – odpověděl: "Emoci nepíšete, emoci cítíte." Hygge je prostě šťastný způsob života a to se nám v arki líbí nejen proto, že název arki jsme si vypůjčili ve Finsku, kde znamená práci na každodenních krásných chvílích. A tady je pár nápadů, jak tyhle krásné chvíle pomocí hygge vykouzlit doma na podzim, kdy všichni budeme potřebovat plno energie. 

hygge_1_1   podzimní_hygge_8

A energie se nejvíc načerpá doma. Jako architekti stále dokola slýcháme otázku "Co je letos in?" a stále dokola na ni odpovídáme, že nevíme, ani nás to nezajímá. Zajímá nás to, co vám přinese největší užitek v tom, že to bude krásné, nadčasové a pohodlné. A inspirativní, osobní a nabíjející. K tomu můžeme použít dánské hygge, které našimi končinami před pár lety proběhlo jako novinka a trend, ale stejně rychle, jak se o něm začalo mluvit, tak se přestalo, a za nás je to velká škoda.

lapuankankurit_taivaanvalkeat

Hygge je pro Dány především pocit bezpečí... doma. Pocit, že je vám dobře a to, jak mezi těmi, se kterými ten domov sdílíte, tak tím, že to máte doma krásné, že máte kde relaxovat, že je to stylové a útulné. A co nás na hygge zaujalo nejvíc je, že domov je ve stylu hygge ne něco, co je zrovna in, ale sbírka toho, co máte rádi, a zároveň taková malá kronika vašeho života. A protože na to začít s hygge není nikdy pozdě a na studené měsíce je jako dělané, máme tady pro vás pár tipů.

podzimni_hygge_12

Hygge je útulnost, pohoda, hořící krb nebo alespoň zapálené svíčky, měkké deky, hezké knížky, teplé kakao a příjemná hudba. A neznám nikoho, komu by tohle na podzim nebylo příjemné. A taky je jasné, že v této podobě je hygge pořád k mání, jen si pro něj sáhnout. První tip: věnujte trochu času tomu, abyste se nachystali. Potom bude totiž snadné si každý den trochu hygge naordinovat. Nakupte svíčky, najděte svícnům stálé místo, nachystejte na vašem oblíbeném místě deku a všechno, co k vašemu osobnímu hygge budete potřebovat.  

podzimní_hygge_10   podzimní_hygge_9

Je velký rozdíl pořídit si nové příbory "jen tak, protože na to byl zrovna čas" anebo pořídit si je u příležitosti výročí svatby, co říkáte? Je to tedy taky umění udělat si ze života těmito malými změnami lunapark radostí. Takže naše druhá hygge rada zní – zamyslete se nad tím, jestli nemůžete spojit pořízení něčeho, co potřebujete, s něčím, co můžete oslavit. Začnete tím nádherný zvyk pořizovat si věci plánovaně a s rozmyslem a taky umění si na ně počkat, které souvisí s tím, že všechno líp promyslíte a váš domov bude časem nádherně vyladěný.

hygge_4   podzimní_hygge_6

Hygge je oxytocin... a chcete-li: pospolitost, radost a láska. Zamyslete se nad tím, co vám dělá radost. Kdy jste naposledy pozvali sousedy, kamarády nebo rodinu na něco dobrého? Ono totiž mít krásný domov, který není naplněný smíchem, parádní nádobí bez dobrého jídla a pohodlná křesla bez příjemného povídání – je přeci jen mírně smutná záležitost. Rada číslo tři: až budete příště kupovat další kousek, který vylepší váš domov, oslavte to nějakým pěkným dýchánkem.

podzimní_hygge_7   chalupaření_2

Za čtvrté... pořiďte si paní DEKU. Nebo napište ježíškovi (teď už víte, že na pěkné věci je v pohodě si počkat). Vliesová je prima, ale přece jen, přetavené pet lahve nejsou úplně to, do čeho se chceme zachumlat. Najděte si vlněnou, a jestli nemáte rádi "kousavky", dívejte se po těch kašmírových. Z večerní hodiny s knížkou se stane rituál. Zachumlaní v dece načerpáte energii na další sychravé dny. A všimněte si toho rozdílu, až bude ta vaše deka u vás doma. Vlněná, krásná... ta už se nebude válet nesložená na gauči, budete na ni opatrní, a taky náležitě pyšní. A bude to něco, co jste udělali jen pro sebe. A možná vám pomůže tyhle nabíjecí chvíle ani jeden den nevynechat.

marie kondo a oohnoo   podzimní_hygge_11

Poslední dnešní tip na hygge podzim je seznam věcí, které by vás mohly potěšit, nabít energií a radostí: vyberte si tady, nebo si rovnou pořiďte nějakou knížku o hygge, kde si můžete vybrat přesně to, co bude tím vaším osobním domácím štěstím. Nebojte se zkoušet a experimentovat a třeba nám o tom vašem podzimním hledání napsat, možná někoho dalšího inspirujete. My v arki máme rádi: dobré jídlo, povídání spolu doma, zabalit se do deky a chvíli si číst s hrníčkem bylinkového čaje v ruce, promítání filmů s přáteli, zapálené svíčky a ještě víc zapálená krbová kamna, příjemnou hudbu, pořádně se unavit na procházce a potom si užít kávu s domácím podzimním koláčem, sbírat houby a sušit je na zimu, zásobit se bylinkami na zimní čaje, staré dobré teplé ponožky, knížky, .... 

podzimní_hygge_5   podzimní_hygge_4


Přečtěte si více o hygge stylu:

 the_hygge_life_uvodni hygge hygge_1 

 

A vytvořte si hygge po svém u vás doma...  

   lapuankankurit_kukat_blanket-tablecloth_white-blacklapuankankurit_pakapaat_blanket_black-whitelapuankankurit_verso_blanket_grey-whitelapuankankurit_verso_blanket_beige-white (1)

lapuankankurit_tanhu_blanket_white-black (2)home-sand-blanketinfinity-sand-blanket lapuankankurit_pakapaat_blanket_grey-white_2

Kaasa_tealightcandleholder_141x115mm_seablueKaasa_tealightcandleholder_141x115mm_moss-greenKaasa_tealightcandleholder_141x115mm_greyKaasa_tealightcandleholder_141x115mm_kassa

Kastehelmi_votive_64mm_clear Kastehelmi_votive_64mm_frostedKastehelmi_votive_64mm_greyKastehelmi_votive_64mm_cranberry

Taika_mug_0.4L_red Taika_mug_0.4l_white Taika_mug_0.4L_blue Taika_mug_0.4l_black

 eskimo_hot_water_bottle_grey  pyry_hotwaterbottle_grey_2 lapuankankurit_eskimo_hot_water_bottle_beige verso_hot_water_bottle_beige

 


Máte chuť na další články?

titulni

O TOM, JAK PROSTÍRAT KRÁSNÉ STOLY


titulni

O TOM, JAK VYUŽÍT FOTOALBUM


alvar_aalto_8_uvodní

O TOM, JAK ŽÍT SIMPLE LIFE


titul_1

O VÝBAVĚ NA PRÁZDNINY Z ARKI


titulní

O PLÁNECH NA LÉTO


titulni

O URBAN JUNGLE – JAK A PROČ SE OBKLOPIT ŽIVOTEM


uvodni_mozna_1

O TOM, JAK ZAŘÍDIT POKOJ PRO VÍCE DĚTÍ 


titulni1

PÁR NÁPADŮ NA DĚTSKÝ POKOJ


titulní_mini_nr1_10 (2)

O TOM, JAK LZE ZAŽÍT MINIMALISMUS 


úvodní_blog_1

O KNIHÁCH, KTERÉ VÁS NĚKAM POSUNOU


titulni

O DETAILECH, NA KTERÝCH ZÁLEŽÍ


úvodní-drops-pillowcase_3

NOVÉ VZORY POVLEČENÍ OOH NOO


titulní_mini_nr1_10 (2)_2O

O TOM, PROČ PROPADNOUT MINIMALISMU? 


úvodní11_1

CO SE STANE, AŽ SI TAKHLE UKLIDÍTE?


zen-a-hotovo-cover

O TOM, ŽE STAČÍ ZENOVÝ KLID


Vilac Vintage odrážedlo bílé (3)

O NADČASOVÝCH A CHYTRÝCH HRAČKÁCH 


TITULNÍ_OSUŠKY

O OSUŠKÁCH Z FINSKÉHO LAPUANU 


titulni_IMG_2959 (002)

EASY – NOVINKY OD DÁNSKÉ ZNAČKY RIG-TIG


Fiskars_Action_Norden_Christmas_6l_pot_1026566_JPG

NÁDOBÍ NORDEN – SEVERSKÁ NOVINKA V ARKI